CMYK - Zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich używanych w druku wielobarwnym w poligrafii i metodach pokrewnych, czyli cyjan (ang. cyan), magenta (ang. magenta), żółty (ang. yellow) i czarny (ang. black lub key colour). CMYK to jednocześnie jedna z przestrzeni barw w pracy z grafiką komputerową.
Cyjan to odcień niebieskiego, ale trochę bledszy i bardziej spłowiały, można go określić jako szarobłękitny lub sinoniebieski. Magenta to w syntezie addytywnej kolor uzyskany w wyniku połączenia czerwieni i niebieskiego. Najbardziej podobne kolory to fuksja, karmazyn i amarant. Yellow, czyli żółty, jest kolorem bardzo podobnym do żółtego, jednak trochę bledszy od typowej nasyconej żółci. W syntezie addytywnej kolor uzyskany w wyniku połączenia czerwieni i zielonego. Na koniec, Black to kolor czarny, jednak o niezbyt głębokiej czerni.
W metodzie CMYK, barwy wynikowe otrzymuje się poprzez łączenie barw podstawowych w proporcjach (dla każdej z nich) od 0% do 100%. Farby CMYK to substancje barwiące przepuszczające (lub rozpraszające) światło, czyli barwniki, tak więc łączy się je nie metodą mieszania tylko nakładania warstwami i dlatego barwa wynikowa może mieć od 0% do 400% koloru (czyli kolorów składowych).
Technika druku CMYK polega na użyciu rastra, czyli drukowania widocznych pod lupą punktów. Kolejne nakładanie się kolorów drukowanych w różnych wartościach tonalnych sprawia, że można uzyskać szeroką gamę barw. Farby (atramenty) CMYK są półtransparentne. Jednak nie wszystkie barwy można uzyskać przez „składanie” ze sobą, w różnych proporcjach, farb procesowych. Problem ten rozwiązuje się w praktyce przez zastąpienie farb procesowych farbą dającą żądany efekt kolorystyczny.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych gadżetów reklamowych już teraz!